پاسخگو صبح ها شنبه دوشنبه چهارشنبه بعداز ظهر ها دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت صبح ها 08:15 تا 09:00 بعدازظهر ها 15:00 تا 16:00 به مدت صبح ها 45 دقیقه بعدازظهرها 55 دقیقه

چاقی و احتمال ابتلا به کرونا

برنامه "پاسخگو" رادیو سلامت از گروه " تغذیه و سلامت" با حضور دکتر عبدالرضا نوروزی روی آنتن رفت.

1399/12/02
|
09:18

دکتر عبدالرضا نوروزی گفت: اخیرا سازمان بهداشت جهانی مطالبی را منتشر کرده است که شامل باورهای غلط و درست در مورد ابتلا به کرونا ویروس است. یکی از مهمترین مواردی که مطرح شده است این است که چاقی یک عامل خطر مهم ابتلا به کرونا است. در ادامه هم به این سوال پاسخ داده شده است که آیا رژیم های کاهش وزن باعث افزایش احتمال به کووید 19 می شود یا خیر؟
وی ادامه داد: در حال حاضر احتمال داده می شود که شیوع چاقی 10 تا 12 درصد افزایش پیدا کرده باشد. شواهد علمی و متقنی وجود دارد که افرادی که چاق هستد و اضافه وزن دارند چون سیستم ایمنی ضعیفی دارند اگر به کرونا مبتلا بشوند عوارض بیماری در آنها شدیدتر خواهد بود. تاکید زیادی شده است که افراد مواظب افزایش وزن باشند و حتی اگر دو یا سه کیلو اضافه وزن پیدا کردند به فکر کاهش وزن باشند. پس اگر فکر کنیم که وزن را کم کنیم سیستم ایمنی تضعیف می شود تصور غلطی است. رژیم های اصولی باعث کاهش خطر ابتلا به کرونا می شود. به این دلیل که چربی اضافی در شکم و پایین تنه که ظاهرا بافت مرده ای است مواد مضری ترشح می کند که روی سیستم ایمنی تاثیر می گذارد و باعث تضعیف آن می شود.
دکتر نوروزی تاکید کرد: نکته مهم این است که وقتی از برنامه کاهش وزن صحبت می کنیم منظور ما این نیست که در یک مدت کوتاهی تبدیل به یک فرد لاغر یا متناسب شویم. اگر فردی 12 کیلو اضافه وزن داشته باشد حتی اگر سه یا چهار کیلو از وزن خود را از دست دهد احتمال ابتلا او به کووید 19 کاهش پیدا می کند.

دسترسی سریع
پاسخگو