پاسخگو صبح ها شنبه دوشنبه چهارشنبه بعداز ظهر ها دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت صبح ها 08:15 تا 09:00 بعدازظهر ها 15:00 تا 16:00 به مدت صبح ها 45 دقیقه بعدازظهرها 55 دقیقه

سرطان پستان و راههای پیشگیری از آن

دکتر فرشته عباس وندی با حضور در مجله "پاسخگو" رادیو سلامت از عوامل خطر سرطان پستان و راههای
پیشگیری گفت.

1399/12/02
|
09:13

دکتر فرشته عباس وندی گفت: در تمام دنیا ژنتیک به عنوان یک عامل بسیار موثر در سرطان پستان مطرح است اما در ایران خیلی از افرادی که مبتلا شدند سابقه خانوادگی نداشتند.
ایشان ادامه داد: همه افرادی که استعداد ژنتیک دارند به سرطان پستان مبتلا نمی شوند. با داشتن یک برنامه وزرشی منظم، کنترل وزن و مصرف سبزیجات زیاد می توان از ابتلا به سرطان پستان پیشگیری کرد. در ضمن با انجام معاینات دوره ای، سونوگرافی و ماموگرافی های به موقع می توان بیماری را زودتر تشخیص داد و از ایجاد عوارض پیشگیری کرد.
وی عنوان کرد: به جز ژنتیک و سابقه ابتلا به سرطان پستان در بستگان نزدیک و چاقی عواملی چون منارک زودرس یعنی این که اولین پریود زیر 12 سال اتفاق بیفتد یا یائسگی دیررس به دلیل این که فرد مدت طولانی در معرض هورمون ها قرار می گیرد احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد. همچنین افرادی که طولانی مدت از قرص های ضد بارداری استفاده کرده اند یا هورمون درمانی طولانی مدت داشته اند مثل کسانی که به خاطر نازایی هورمون های زیادی گرفته اند با احتمال بیشتری به سرطان پستان مبتلا می شوند. این موضوع بویژه زمانی اهمیت دارد که فرد به صورت ممتد در معرض هورمون قرار گیرد.
عضو پژوهشکده تحقیقات سرطان سینه جهاد دانشگاهی عنوان کرد: یکی از سوالات شایع در خانم ها این است که آیا کیست های متعدد در پستان که به عنوان فیبرو کیستیک مطرح است احتمال تبدیل شدن به بدخیمی دارد؟
در جواب این افراد باید گفت که این کیست ها به تنهایی مشکلی ایجاد نمی کنند. کیست های متحرک با جدار خوب مشکلی ندارد و با آرام کردن بیمار خودبخود خوب می شود اما کیستی که جدار منظم نداشته باشد و داخل آن توده ای دیده شود یا رشد خیلی منطقی نداشته باشد باید مورد توجه قرار گیرد. در اصل باید گفت همانطور که نمی توان گفت بافت نرم پستان دچار بدخیمی نمی شود با اطمینان هم نمی توان گفت که کیست های پستان سرطانی نمی شود.

دسترسی سریع
پاسخگو