پاسخگو صبح ها شنبه دوشنبه چهارشنبه بعداز ظهر ها دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت صبح ها 08:15 تا 09:00 بعدازظهر ها 15:00 تا 16:00 به مدت صبح ها 45 دقیقه بعدازظهرها 55 دقیقه

بیماری های مادرزادی قلبی

مجله "پاسخگو" رادیو سلامت در آستانه روز جهانی نقایص مادرزادی قلبی به موضوع «بیماری های مادرزادی قلبی» اختصاص داشت.

1399/12/02
|
08:18

دکتر محمد رادگودرزی فوق تخصص بیماری های قلب کودکان در این برنامه گفت: بیماری های مادرزادی قلبی در زمان تولد وجود دارد. در این نوع از نقایص در مسیر تشکیل قلب در دوران جنینی اختلالی ایجاد شده است و ممکن است علائم در زمان جنینی یا بعد از تولد در دوران نوزادی، کودکی یا حتی بزرگسالی ظاهر شود. در واقع بیماری های مادرزادی قلبی از ابتدا وجود دارند و در آینده تظاهر پیدا می کنند.
ایشان ادامه داد: احتمال نقایص مادرزادی قلب در مادری که خودش بیماری مادرزادی قلب داشته، مادر چاق، مادری که بیماری های زمینه ای مثل دیابت دارد، داروهای درمان صرع مصرف می کند، مادری که با روش های کمک بارداری حامله شده است بویژه حاملگی های دوقلویی، مادری که به دلیل نوع شغل خود در معرض اشعه است وجود دارد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار کرد: یکی از روش های تشخیصی نقایص مادرزادی قلب انجام اکوکاردیوگرافی قلب جنین است. اکوکاردیوگرافی قلب جنین از هفته 16 قابل انجام است. نکته مهم این است که هر چند بعد از این زمان تا پایان بارداری می توان اکوکاردیوگرافی قلب جنین را انجام داد اما باید این اقدام قبل از هفته 19 انجام شده باشد چرا که بعد از این زمان امکان مداخلاتی مثل سقط به دلیل محدودیت های شرعی و قانونی وجود ندارد.
دکتر رادگودرزی گفت: اگر نقایص مادرزادی قلبی خیلی شدید باشد دستور سقط داده میشود. در غیر اینصورت جنین تحت نظر گرفته شده و حتی ممکن است مداخلات دارویی از طریق داروهایی که به مادر داده می شود انجام گیرد. در ضمن امروزه حتی از روش های آنژیوپلاستی و زدن بالون برای رفع تنگی های قلب جنین در دروان بارداری استفاده می شود.

دسترسی سریع
پاسخگو