پاسخگو صبح ها شنبه دوشنبه چهارشنبه بعداز ظهر ها دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت صبح ها 08:15 تا 09:00 بعدازظهر ها 15:00 تا 16:00 به مدت صبح ها 45 دقیقه بعدازظهرها 55 دقیقه

تاثیر چاقی و لاغری بر سیستم ایمنی

دکتر غلامرضا محمدی فارسانی در برنامه "پاسخگو" رادیو سلامت از تاثیر چاقی و اضافه وزن و همچنین لاغری مفرط و کمبود وزن بر سیستم ایمنی گفت.

1399/11/16
|
12:42

دکتر غلامرضا محمدی فارسانی در برنامه "پاسخگو" رادیو سلامت عنوان کرد: سیستم ایمنی ما دو جزء مشخص دارد و در دو مسیر مختلف در مقابل عوامل بیماری زا دفاع می کند. سیستم ایمنی ذاتی مثل پوست و مخاط که نمی گذارد عوامل بیمای زا وارد بدن شود و سیستم ایمنی اکتسابی که مجموعه ای از سربازان دفاعی بدن است که می توانند عامل بیماری را بخورند یا آنتی بادی(پادتن) تولید کنند. تغذیه در هر دو جز تاثیر دارد. موقعی که تغذیه سالم داشته باشیم مخاط و پوست درست کار می کند و همینطور سیستم ایمنی اکتسابی عملکرد خود را به درستی انجام می دهد.
وی ادامه داد: در افرادی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند بخصوص آنهایی که چربی شکمی یا احشایی داشته و به عبارتی چاقی سیبی شکل دارند سلول های پیش التهابی (که مسیرهای التهابی را در بدن فعال می کنند) بیشتر است. چاقی شکمی باعث می شود این سلول های پیش التهابی فعالیت بیشتری در بدن انجام دهند و فرایند التهاب را در بدن ما پیش ببرند و سیستم ایمنی را به سمتی می برند که مشغول فرایند التهابی ناشی از اضافه وزن و چربی احشایی شود. به عبارتی دقت و تمرکز سیستم ایمنی معطوف این موضوع است. وقتی این فرایند ادامه دار باشد قطعا می تواند سیستم ایمنی را در کل ضعیف تر کرده و احتمال و استعداد ابتلا به بیماری های مختلف بیشتر شود.
دکتر فارسانی گفت: فکر نکنیم افرد چاق کمبود مواد ریز مغذی ندارند. اتفاقا میزان ویتامین D و روی و خیلی از ریز مغذی ها در این گروه از افراد می تواند خیلی کمتر باشد. البته این موضوع را هم باید در نظر گرفت که در افراد لاغر هم درشت مغذی هایی مثل پروتیئن ها و ریزمغذی ها کم است و این مواد به اندازه کافی به مخاط، پوست و سیستم ایمنی اکتسابی نمی رسد به همین دلیل چه افراد چاق و چه آنهایی که لاغری مفرط دارند نمی توانند دفاع موثری در مقابل عوامل بیماری زا داشته باشند. این افراد قاعدتا در معرض بسیاری از بیماری ها هستند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار کرد: خیلی از افراد در کرونا اضافه وزن پیدا کردند. چاقی حاصل عدم تعادل بین ورود و خروج انرژی است به عبارتی وقتی میزان انرژی دریافتی از منابع غذایی ما بیشتر از مصرف یا خروج این انرژی از بدن ما باشد منجر به ذخیره بیشتر منابع این انرژی و عمدتا به شکل چربی خواهد بود. در این روزها برای پیشگیری از بروز این مشکل و به عبارتی برای اینکه دچار اضافه وزن یا چاقی نشویم توصیه این است که اولا ورودی منابع انرژی را کم کنیم که این با افزایش مصرف سبزیجات و میوه بجای منابع چربی و غلات اتفاق خواهد افتاد که البته مصرف بیشتر این ترکیبات بدلیل دارا بودن منابع ویتامینی و آنتی اکسیدانی باعث تقویت سیستم ایمنی ما هم خواهد شد و در ثانی مصرف انرژی را در بدنمان با انجام بیشتر فعالیت بدنی و ورزشهایی که امکان انجام آن در منزل هم باشد افزایش دهیم تا از اضافه وزن و چاقی مان پیشگیری کنیم.
دکتر فارسانی تاکید کرد: قطعا از دست دادن وزن اضافه، سیستم ایمنی را تقویت می کند. اما رژیم های غذایی خیلی سخت نه تنها به کاهش وزن مفید کمک نمی کند بلکه به خاطر تحلیل سیستم عضلانی، پروتئین ها و ازدست دهی آب و الکترولیت ها فرد را در معرض کمبود ترکیباتی در بدن قرار می دهد که در سیستم ایمنی ما بسیار موثر هستند و در واقع با کاهش وزن خیلی سریع و نامناسب، نه تنها به سلامتی خودمان کمک نمی کنیم بلکه باعث تضعیف سیستم ایمنی نیز خواهیم شد و احتمال ابتلا به بیماریهای مختلف و بخصوص بیماریهای عفونی مثل کووید 19 در ما بیشتر خواهد شد.

دسترسی سریع
پاسخگو