پاسخگو صبح ها شنبه دوشنبه چهارشنبه بعداز ظهر ها دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت صبح ها 08:15 تا 09:00 بعدازظهر ها 15:00 تا 16:00 به مدت صبح ها 45 دقیقه بعدازظهرها 55 دقیقه

توصیه های تغذیه ای در زمان کرونا

دکتر محمدرضا وفا در برنامه "پاسخگو" رادیو سلامت گفت: این روزها افراد زمانی بیشتری را در خانه سپری می کنند. چون فعالیت فیزیکی کاهش پیدا کرده است.

1399/11/18
|
07:57

دکتر محمدرضا وفا در برنامه "پاسخگو" رادیو سلامت گفت: این روزها افراد زمانی بیشتری را در خانه سپری می کنند. چون فعالیت فیزیکی کاهش پیدا کرده است. اگر مثل سابق غذا بخوریم به خاطر عدم موازنه مصرف انرژی و دریافت غذا احتمال اضافه وزن و چاقی افزایش می یابد.
وی ادامه داد: حتی اگر فردی 50 کیلوکالری انرژی بیشتر از نیاز خود در روز مصرف کند درهفته 350 کیلوکالری و در ماه در حدود1400 کیلوکالری اضافه دریافت خواهد داشت. این میزان تقریبا معادل 200 تا 250 گرم بافت چربی اضافه است. مقدار خیلی کمی از کالری اضافی در ماهیچه ها به صورت ذخایر گلیکوژن ذخیره می شود و مابقی به سرعت در کبد تبدیل به بافت چربی شده و در نقاط مختلف تجمع پیدا می کند. این بافت چربی با چربی های خون در تبادل است. اولین عارضه آن این است که منجر به افزایش چربی خون و پرفشاری خون می شود و در دراز مدت همراه با چاقی و اضافه وزن منجر به افزایش کبد چرب، قند خون و دیابت حتی در سنین پایین می گردد.
استاد تغذیه توصیه کرد: سعی کنیم شیوه زندگی را منطبق با شرایط زندگی اصلاح کنیم. همه گروه های سنی و حتی کودکان و نوجوانان که به صورت آنلاین درس و تکالیف خودشان را انجام می دهند باید در فواصل دروس خود حتی داخل منزل و در حیاط خانه ورزش و پیاده روی کنند و فعالیت های مناسب با شرایطی سنی خود انجام دهند تا موازنه کالری برقرار شود. نکته دیگر این است که بافت های ماهیچه ای برای این که باقی بمانند و کار خود را نجام دهند به شدت به فعالیت فیزیکی و ورزشی نیاز دارند. اگر ورزش نکنیم بعد از میانسالی بافت ماهیچه ای به بافت پیوندی و چربی تغییر پیدا می کند که به شدت خطرناک است. بنابراین در انتخاب و مصرف خوراکی ها باید دقت کنیم و یک موازنه بین میزان دریافت غذا و مصرف انرژی برقرار کنیم و حتما ورزش کنیم.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: مراقب خوراکی هایی که بالاترین دانسیته کالری را در بدن دارند باشیم. هر گرم چربی 9 کیلوکالری انرژی دارد. یادمان باشد شیر، ماست، پنیر، گوشت های پرچرب یا حتی مغزدانه هایی که حاوی چربی های خوب هستند بدلیل دانسیته کالری بالا می توانند منجر به چاقی و اضافه وزن شوند.

دسترسی سریع
پاسخگو