پاسخگو صبح ها شنبه دوشنبه چهارشنبه بعداز ظهر ها دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت صبح ها 08:15 تا 09:00 بعدازظهر ها 15:00 تا 16:00 به مدت صبح ها 45 دقیقه بعدازظهرها 55 دقیقه

کمبود ویتامین D در کشور ما و در تمام دنیا جدی است

دکتر محمدرضا وفا در برنامه "پاسخگو" رادیو سلامت مطرح کرد.

1399/09/08
|
13:25

کمبود ویتامین D در کشور ما و در تمام دنیا جدی است. به همین دلیل همه افراد بالای 14 سال که در سه تا شش ماه گذشته مکمل های درمانی یا دوز تزریقی این ویتامین را دریافت نکرده باشند بدون نیاز به آزمایش باید به مدت 8 هفته متوالی یک عدد ویتامین D 50 هزار واحدی را دریافت کند. پس از این زمان و در ادامه لازم است روزی 1000 واحد از این ویتامین را مصرف کنند. البته چون بیشتر افرد فراموش می کنند که هر روز مکمل بخورند می توانند به جای مصرف روزی 1000 واحد هر ماه یک کپسول 50 هزار واحدی را دریافت کنند. لازم به ذکر است مصرف این ویتامین در فواصل منظم اهمیت زیادی دارد.
وی ادامه داد: ویتامین D یکی از مواد مغذی کلیدی است که به شدت با سیستم ایمنی ما در ارتباط است. کمبود آن می تواند سیستم ایمنی ما را تحت تاثیر قرار دهد وآن را تضعیف کند. به ویژه در این شرایط که به جز سرماخوردگی و آنفولانزا ، کرونا هم شیوع پیدا کرده است.
دکتر وفا عنوان کرد: البته به جز ویتامینD خیلی از ویتامین های دیگر مثل ویتامین A و C و E ،سلنیوم، روی،آهن و اسیدهای چرب امگا 3 بر عملکرد سیستم ایمنی ما تاثیر می گذارند. اگر الگوهای سالم غذایی در برنامه غذایی ما وجود داشته باشد همه مواد مغذی به جز ویتامین D و اسیدهای چرب امگا 3 به راحتی از طریق خوراک دریافت می شود و نیازی به مصرف مکمل نیست. ویتامین D و اسیدهای چرب امگا 3 از طریق خوراک به سختی دریافت می شوند و کمبود آنها سیستم ایمنی ما را به شدت آسیب پذیر می کند.
استاد تغذیه دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: پتانسیل مسمومیت زایی ویتامین های محلول در چربی مثل ویتامین های K و D و A و E خیلی بیشتر از ویتامین های محلول در آب است و در بین این ویتامین ها، ویتامین D بالاترین پتانسیل مسومیت زایی را دارد و مسومیت با آن خطرناک تر است. برخی مطالعات نشان داده است که کسانی که به کووید مبتلا شدند عمدتا کسانی بودند که کمبود ویتامین D داشتند. اما این به این معنی نیست که بیش از اندازه این ویتامین را مصرف کنیم. تغذیه علم تعادل است. هیچ ماده غذایی نیست که مصرف مقادیر زیاد آن خطرناک نباشد.
ایشان تاکید کرد: درخیلی از موارد نشانه های کمبود و مسمومیت با ویتامین D مثل هم است . مسمومیت هم سیستم ایمنی را تضعیف می کند. در ضمن دوز بالای این ویتامین احتمال تصلب شرایین، سخت شدن و کلسیفیکه شدن عروق و احتمال بیماری های قلبی را افزایش می دهد. این ویتامین بهتر است همراه غذا مصرف شود.

دسترسی سریع
پاسخگو