پاسخگو صبح ها شنبه دوشنبه چهارشنبه بعداز ظهر ها دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت صبح ها 08:15 تا 09:00 بعدازظهر ها 15:00 تا 16:00 به مدت صبح ها 45 دقیقه بعدازظهرها 55 دقیقه

تاثیر تحرک و فعالیت بدنی بر سیستم ایمنی

دکتر پیام فرحبخش در برنامه "پاسخگو" رادیو سلامت از تاثیر تحرک و فعالیت بدنی بر سیستم ایمنی گفت: برای مقابله با کرونا باید یک سیستم ایمنی کارآمد داشته باشیم و لازم است همه اجزای یک سیستم ایمنی کارآمد درست کار کنند.

1399/09/08
|
13:15

ایشان ادامه داد: برای تقویت سیستم ایمنی نیاز نیست گوشه خانه بنشینم و انواع مکمل های گران قیمت را مصرف کنیم و تصور کنیم که با مصرف این مکمل ها همه چیز خوب پیش خواهد رفت. اگر می خواهیم سیستم ایمنی ما خوب و درست کار کند حتما باید فعالیت فیزیکی مناسب و موثری داشته باشیم. 150 د قیقه ورزش و فعالیت بدنی در هفته سیستم ایمنی را تقویت می کند خیلی از افراد به دلیل تعطیلی باشگاه ها ورزش نمی کنند و همین موضوع منجر به اضافه وزن آنها شده است. برای ورزش کردن نیازی نیست که حتما به باشگاه برویم. در همین روزها که کمتر بیرون می رویم و در قرنطینه هستیم می توانیم پنجره ها را باز کنیم وشروع به نرمش کنیم. در ضمن با تهیه وسایل ابتدایی ارزان با هزینه کم ورزش کنیم. نکته مهم این است که ورزش نکردن روی شرایط خلقی بخصوص در فصل پاییز و زمستان تاثیر می گذارد و منجر به مصرف بیشتر غذا و دریافت کالری می شود. قاعدتا کالری اضافه به چربی تبدیل می شود و افرد چاق می شوند. پر واضح است که تمام این عوامل یعنی دریافت کالری بیشتر و متعاقب آن چاقی و کم تحرکی منجر به تضعیف سیستم ایمنی خواهد شد.
دکتر فرح بخش تاکید کرد: خواب کافی و منظم هم یکی از عوامل مهم در تقویت سیستم ایمنی است. برخی از افراد در این روزها که به علت کرونا ساعات کاری شان کم شده است یا کمتر در محل کار حاضر می شوند تا نیمه شب در فضای مجازی سیر می کنند. وقتی خواب کافی و منظم نداشته باشیم باز هم سیستم ایمنی ما خوب عمل نخواهد کرد.
عضو هیات علمی مرکز قلب تهران اظهار کرد: شاید بهتر باشد افراد در این روزها به جای این که بپرسند چی بخوریم یا به سراغ مکمل ها بروند سوال کنند که چه تغییری باید در شرایط زندگی ایجاد کنند. باید نیم ساعت ورزش کنیم، از همه گروه های غذایی به اندازه و متعادل بخوریم، اگر تحرک ما کم شده است حجم غذای خود را کاهش بدهیم، صبح زود بیدار شویم و به اندازه بخوابیم. در این شرایط است که می توانیم بگوییم سیستم ایمنی ما کار خودش را خوب انجام خواهد داد.
دکتر فرح بخش گفت: مصرف بی رویه مکمل ها منجر به افزایش اشتها و چاقی و تضعیف سیستم ایمنی خواهد شد. اگر کسی کمبودی ندارد نیازی نیست که مکمل مصرف کند. تنها مورد استثناء مکمل ویتامین D است که توصیه شده است افراد دوز نگهدارنده آن را به صورت ماهانه مصرف کنند.

دسترسی سریع
پاسخگو