پاسخگو صبح ها شنبه دوشنبه چهارشنبه بعداز ظهر ها دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت صبح ها 08:15 تا 09:00 بعدازظهر ها 15:00 تا 16:00 به مدت صبح ها 45 دقیقه بعدازظهرها 55 دقیقه

تغذیه مبتلایان به کرونا ویروس

دکتر آزیتا حکمت دوست (پزشک و دکترای تخصصی تغذیه) در برنامه "پاسخگو" از تغذیه در کووید 19 برای مخاطبان رادیو سلامت گفت

1399/05/26
|
13:12

دکتر آزیتا حکمت گفت: هر روز یافته جدیدی درباره ویروس کرونا و بیماری کووید19 به دست می آید. تجربه ای که تا امروز در جهان به دست آمد است نشان می دهد 20 درصد مبتلایان به این بیماری (کرونا / کووید 19) فقط علائم گوارشی دارند و علائم تنفسی ندارند و 20 درصد افرادی که علائم دیگری دارند علائم گوارشی هم دارند. معمولا علائم گوارشی در مبتلایان به کرونا یا کووید 19 خودش را به صورت اسهال نشان می دهد. بی اشتهایی هم علامت شایعی از کرونا ویروس است. البته استفراغ هم ممکن است دیده شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: مهمترین نکته در کنترل اسهال تامین آب و الکترولیت است. اگر آب و الکترولیت ها جبران نشود منجر به مرگ می شود. متاسفانه عده ای بر این باورند که اگر آب و الکترولیت زیاد دریافت کنند حجم اسهال زیاد می شود. در صورتی که باید افراد هر چقدر دفع دارند حداقل یک لیوان بیشتر آب و الکترولیت مصرف کنند.
دکترجزایری گفت: برای تامین آب و الکترولیت می توان نمک و شکر را به آب اضافه کرد یا از پودر او آر اس استفاده کرد. بیماران به خصوص مبتلایان به کرونا یا کووید 19 باید این پودر را در آب حل نموده و به ازای هر بار اجابت مزاج یک لیوان مصرف کنند.
وی افزود: از آب میوه های طبیعی هم می توان استفاده کرد. بهتر است آب میوه را با آب به نسبت مساوی مخلوط کنیم تا آب میوه رقیق شود. سیب، موز، برنج و ماست یا همان کته ماست هم مناسب است چون می تواند باعث افزایش جذب آب و الکترولیت ها در دستگاه گوارش و کاهش اسهال شود.

دسترسی سریع
پاسخگو