پاسخگو صبح ها شنبه دوشنبه چهارشنبه بعداز ظهر ها دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت صبح ها 08:15 تا 09:00 بعدازظهر ها 15:00 تا 16:00 به مدت صبح ها 45 دقیقه بعدازظهرها 55 دقیقه

تاثیر قندها بر سیستم ایمنی

دکتر محمدرضا وفا در برنامه "پاسخگو" رادیو سلامت از قندها و تاثیر آنها بر سیستم ایمنی گفت

1399/05/26
|
13:02

ایشان عنوان کرد: مهمترین بخش انرژی دریافتی روزانه همه ما از کربوهیدارت ها یا مواد نشاسته ای ست. قندها بخشی از کربوهیدارت ها هستند. در برنامه غذایی روزانه باید بین 55 تا 65 درصد از کل انرژی مورد نیاز ما از کربوهیدارت ها تامین شود که بخشی از آنها کربوهیدرات های ساده یا همان قندهاست. توصیه می شود یک فرد بالغ و سالم حداکثر 10 درصد انرژی مورد نیاز خود را از قندها و کربوهیدارت های ساده یعنی گلوکز یا فروکتور تامین کند. یعنی اگر فردی به طور متوسط 2000 کیلوکالری نیاز دارد حداکثر می تواند 50 گرم قند ساده در برنامه غذایی خودش داشته باشد. این میزان برای گروه های آسیب پذیر نظیر افرادی که چاق هستند، چربی و فشارخون بالا دارند یا دچار اختلالات متابولیک هستند کمتر است.
دکتر وفا ادامه داد: منظور از قند ساده فقط قند و شکر نیست. نشاسته ساده یعنی کربوهیدارتی که از دانه کامل غلات تهیه نشده باشند مثل نان باگت و نان فرانسوی که سبوس ندارند و از آرد سفید تهیه شده اند همچنین سیب زمینی جز قندهای ساده هستند.
استاد تغذیه دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: از آنجایی که قندهای ساده در بدن به سرعت آزاد می شود مثل یک سم طبیعی عمل می کنند. چون باعث استرس اکسیداتیو و تولید رادیکال های آزاد می شوند که به بدن آسیب می رسانند. به همین دلیل باید مصرف خوراکی هایی که قند آنها را در اثر هضم و جذب به سرعت آزاد می شود مثل قند و شکر معمولی، شیرینی و کربوهیدرات های ساده مثل نان و برنج سفید و سیب زمینی محدود شود. تا جایی که ممکن است از نان های سبوس دار استفاده کنیم. همچنین برنج را همراه با سبزی و کاهو و صیفی مصرف نماییم. این مواد علاوه بر این که خاصیت آنتی اکسیدانی دارند منبع خوب فیبر هستند و تا حدودی نقش سبوس را در برنامه غذایی ما ایفا می کنند. فیبرها کمک می کنند قند ناشی از کربوهیدارت های ساده به سرعت در خون ما آزاد نشود.
دکتر وفا گفت: اگر قند به سرعت بالا برود بدن به طور طبیعی انسولین زیادی ترشح می کند. انسولین قند را به سرعت به سمت ماهیچه ها می برد. اگر فعالیت عضلانی داشته باشیم این قند در ماهیچه ها می سوزد و انرژی تولید می شود و اگر قند بیش از نیاز ما باشد به کبد می رود و در کبد به صورت چربی ذخیره می شود. چربی زیاد هم می تواند منجرب به بروز التهاب شود.
وی در پایان تاکید کرد : استرس اکسیداتیو، رادیکال های آزاد و التهاب می توانند روی سیستم ایمنی ما تاثیر منفی داشته باشد. بنابراین در این روزها باید مصرف خوراکی هایی مثل قندهای ساده که به سیستم ایمنی آسیب می رسانند را کاهش بدهیم و مقادیر قابل توجهی از فیبر را در وعده های اصلی بگنجانیم. همچنین نیاز هست برای تقویت سیستم ایمنی میوه، سبزی و صیفی را در میان وعده ها مصرف کنیم.

دسترسی سریع
پاسخگو