پاسخگو صبح ها شنبه دوشنبه چهارشنبه بعداز ظهر ها دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت صبح ها 08:15 تا 09:00 بعدازظهر ها 15:00 تا 16:00 به مدت صبح ها 45 دقیقه بعدازظهرها 55 دقیقه

احتمال ابتلا مادران باردار به بیماری کووید 19

ناشناخته های زیادی درباره این بیماری وجود دارد ولی تا به امروز ثابت نشده است که انتقال از مادر به جنین وجود داشته باشد.

1399/05/26
|
07:32

دکتر مریم ربیعی (فلوشیپ پریناتولوژی) در برنامه پاسخگو در مورد احتمال ابتلا مادران باردار به بیماری کووید 19 گفت:
بر اساس تحقیقات انجام شده به نظر نمی رسد زنان باردار با احتمال بیشتری در معرض ابتلا به کووید 19 باشند و یا ابتلا به این بیماری با مرگ و میر و عوارض بیشتری در آنها همراه باشد. به عبارتی بارداری عامل خطری برای ابتلا به کرونا نیست. اما ابتلا به کرونا در باردای می تواند با عوارض مهمی چون زایمان زودرس همراه باشد. از آنجایی که زایمان زودرس و تولد نوزاد نارس منجر به مشکلاتی خواهد شد بنابراین خانم های باردار باید با دقت بیشتری اصول بهداشتی را رعایت کنند.
ایشان در مورد انتقال بیماری کووید 19 به نوزاد و جنین عنوان کرد: ناشناخته های زیادی درباره این بیماری وجود دارد ولی تا به امروز ثابت نشده است که انتقال از مادر به جنین وجود داشته باشد. اما مادرانی مبتلا به کووید بودند که نوزادی مبتلا داشته اند. به احتمال خیلی زیاد انتقال کرونا به نوزاد این مادران از محیط بیمارستان یا تماس بعد از زایمان صورت گرفته است.
فلوشیپ پریناتولوژی( طب مادر و جنین ) در مورد پیشگیری از کرونا در مادران باردار عنوان کرد: بهترین راه پیشگیری رعایت اصول بهداشتی است. همچنین با توجه به شرایط خانم باردار پزشک معالج می تواند در مورد کاهش مراجعات مادر و رعایت قرنطینه خانگی تصمیم بگیرد. چرا که برخی از مراقبت های بارداری را می توان با با مشورت پزشک با فواصل بیشتری انجام داد. در ضمن خانم های باردار می توانند برای برخی از مراقبت ها به مراکز جامع خدمات سلامت (مراکز بهداشت) مراجعه کنند یا در این شرایط از طریق تله مدیسن (پزشکی از راه دور) برخی مراقبت ها را دریافت کنند. مثلا خانم های باردار می توانند برخی از آزمایش ها را انجام دهند و جواب را برای پزشک خود ارسال کنند.
دکتر ربیعی تاکید کرد: همه گیری کووید19 هیچ تاثیری در انتخاب روش زایمانی ندارد و انتخاب روش زایمانی بر اساس شرایط مادر و جنین صورت می گیرد. دلیلی وجود ندارد که مادری که به کرونا مبتلا بوده زایمان او به روش سزارین انجام شود. حتی ابتلای فعلی مادر باردار به کرونا الزامی برای سزارین نیست و تنها استثناء در مورد فرم شدید کووید 19 است که اگر تصمیم به ختم بارداری گرفته شده باشد ممکن است روش سزارین را انتخاب کنیم.

دسترسی سریع
پاسخگو