پاسخگو صبح ها شنبه دوشنبه چهارشنبه بعداز ظهر ها دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت صبح ها 08:15 تا 09:00 بعدازظهر ها 15:00 تا 16:00 به مدت صبح ها 45 دقیقه بعدازظهرها 55 دقیقه

اهمیت مراقبت از کودکان در دوران کرونا

زمانیکه می‌خواهید به کودک خود بگویید چه کاری را انجام بدهد، از کلمات مثبت استفاده کنید.

1399/05/20
|
06:11

دکتر علیرضا ناطقیان در برنامه پاسخگو از کرونا در کودکان اظهار کرد: ابتدا تصور بر این بود که کودکان درگیر نمی شوند و گزارش هایی که از چین می آمد نشان می داد کمتر از 2 درصد از مبتلایان کودکان بودند. مرگ و میری هم گزارش نشد. با گذشت زمان این سوال مطرح شد که اگر کودکان کم علامت هستند آیا در برقراری و ادامه همه گیری نقش دارند یا نه؟
دکتر ناطقیان پاسخ داد: کودکان اصول بهداشتی را خوب را رعایت نمی کنند. حتی در گروه سنی نوجوانان علی رغم این که می شود شرایط را برای آنها توضیح داد اما موضوع را جدی نمی گیرند. به همین دلیل کودکان می توانند کانونی برای ادامه همه گیری باشند. در حال حاضر ابتلا کودکان افزایش پیدا کرده است. نوزادان هم مبتلا می شوند و نزدیک به 12 تا 13 درصد مبتلایان را کودکان کم سن و سال تشکیل می دهند.
فوق تخصص بیماری های عفونی کودکان افزود: مبتلا شدن کودکان برای پدر و مادر و جامعه دردسرهای زیادی دارد. وقتی کودکی به کرونا مبتلا می شود خانواده از کار و زندگی می افتد و نگرانی زیادی ایجاد می شود. در ضمن اگر پدر و مادری مبتلا شوند فرزندان استرس زیادی تحمل می کند. در چنین شرایطی بلافاصله باید کودک را از پدر و مادر جدا کنیم که البته این مسئله از بعد روانشناسی تبعات زیادی دارد. نکته مهم این است که قبل از این که بخواهیم کودکی را پیش مادربزرگ مسن او بگذاریم باید حتی الامکان مطمئن شویم کودک سالم است چون کودکان کم علامت هستند و می توانند برای پدربزرگ و مادربزرگ ها که بیماری های زمینه ای دارند خطرناک باشند.
دکتر ناطقیان در مورد ماسک برای کودکان عنوان کرد: باید از نوپایی به بچه ها آموزش بدهیم تا کم کم از ماسک استفاده کنند و نباید بچه ها را عصبی کرد. سطح ماسک را نباید کودک خیلی لمس کند. سایز ماسک باید مناسب باشد تا کودک بتواند ماسک را روی صورتش نگه دارد و خوب نفس بکشد .


دسترسی سریع
پاسخگو