پاسخگو صبح ها شنبه دوشنبه چهارشنبه بعداز ظهر ها دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت صبح ها 08:15 تا 09:00 بعدازظهر ها 15:00 تا 16:00 به مدت صبح ها 45 دقیقه بعدازظهرها 55 دقیقه

شناسایی افراد بی علامت

در حدود نیمی از مبتلایان بی علامت هستند

1399/05/12
|
10:21

دکتر داود ثنایی متخخص بیماری های عفونی درباره تشخیص بیماری کووید 19 گفت: در حدود نیمی از مبتلایان بی علامت هستند. از 50 درصد مابقی ممکن است 30 تا 40 درصد علائم خیلی کمی داشته باشند و فقط 10 یا 15 درصد هستند که فرم خیلی شدید را تجربه می کنند و سیستم بهداشتی درمانی را مختل می نمایند.
دکتر ثنایی ادامه داد: افراد بی علامت را نمی توانیم به صورت بالینی تشخیص بدهیم اما افراد کم علامت را می توان تشخیص داد. تشخیص بیماری در این افراد چند فایده دارد. مهمترین موضوع این است که آنها با چند راهکار ساده غیر دارویی مثل مصرف منظم مایعات، استراحت، تنفس های مناسب و در خانه ماندن به راحتی بهبود پیدا می کنند. همچنین قرنطینه خانگی منجر می شود زنجیره انتقال شکسته شود. به این ترتیب افراد کم توان که در اثر مواجه با این افراد جان خود را از دست می دهند نیز زنده خواهند ماند. در ضمن با کمبود پرسنل بهداشتی درمانی مواجه نخواهیم شد و پتانسیل درمانی ذخیره می شود. یعنی می توان داروهای کم یاب و تجهیزات را در اختیار بیمارانی گذاشت که نیاز بیشتری دارند و در شرایط بدتری هستند.
متخصص بیماری های عفونی اظهار کرد: متاسفانه اقدامات تشخیصی غیرضروی مثل آزمایش ها و سی تی اسکن های غیرضرور که توسط خود افراد انجام می شود از یک سو منجر به تحمیل هزینه به افراد می شود و به نظام سلامت آسیب می زند و از سوی دیگر باعث تردد زیاد در بیمارستان ها و گسترش بیماری می شود.
اولین و آخرین حرف تشخیصی را چه بر اساس آزمایش های تشخیصی و چه بر اساس علائم بالینی پزشک معالج می زند. اگر پزشک در این کار خبره باشد و تشخیص بگذارد و بگوید که فرد مبتلا هست کفایت می کند و نیاز به انجام آزمایش یا سی تی اسکن نیست. تست های تشخیصی اعم از آزمایش و سی تی اسکن به صلاحدید پزشک مثلا در شرایطی که مجموع علائم کافی نیست یا برای تشخیص شدت بیماری انجام می شود. مردم باید به پزشک معالج خود اعتماد کنند و مسئولیت را به پزشک و درمانگر و سیستم بهداشتی درمانی بسپارند.
دکتر ثنایی در پایان تاکید کرد: هر کدام از تست های تشخیصی در مرحله خاصی از بیماری مثبت می شود و انجام این تست ها در زمان های دیگر تنها منجر به صرف هزینه و اتلاف وقت خواهد شد.

دسترسی سریع
پاسخگو