صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 10:20 به مدت 80 دقیقه

در میان صفات ناپسند اخلاقی شاید کمتر صفتی به اندازه غرور و فریفتگی زیان ور و مرگبار باشد. پیامدهای غرور تمام زندگی انسان را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد و دنیا و آخرت را تباه می‌کند.

غرور در عربی به معنای فریب دادن و فریفتن است ولی در زبان فارسی ، این واژه به معنای خودپسندی و تکبر به کار رفته است. بر این اساس ، هنگامی که در فرهنگ قرآنی و کاربردهای آن با واژه غرور مواجه و رو به رو می شویم نمی بایست آن را به خودپسندی و تکبر معنا کنیم، بلکه به معنای فریب و نیرنگ است و این مفهوم می بایست در ذهن متبادر شود. بر این اساس هر گاه گفته شود که دنیا دارالغرور است به معنای فریب و نیرنگ می باشد نه خودپسندی.
با این همه از آن جایی که مخاطب این مقاله فارسی زبانان هستند، مراد از غرور همان خودپسندی است و انسان مغرور به معنای انسان خودپسند و مغرور می باشد. این مفهوم ومعنا در کاربردهای قرآن با واژگانی چون مختال و مرح و فرح و مشتقات آن و جملات و عبارتی بیان شده است. بنابراین، شناخت آثار غرور و خودپسندی لازم است تا به این واژگان قرآنی مراجعه شود.
هر چند که عزت نفس یکی از فضایل بزرگ اخلاقی در انسان است که در زندگی وی نقش بسیار مهم و اساسی را ایفا می کند و به دیگران اجازه نمی دهد تا فرصت ها و ظرفیت های وجودی شخص را از میان برداشته و در مسیر دیگر و باطلی به کار گرفته شود و معنای مثبتی از اعتماد به نفس در شخص پدید می آورد، با این همه غرور و خودپسندی از جمله راذیل پست اخلاقی است که بسیاری از مردم حتی از شنیدن آن چندش می شوند و بیزاری و نفرت درونی خویش را آشکار می سازند؛ زیرا غرور و تکبر، آدمی را در حالتی قرار می دهد که جز خود دیگری را نمی بیند و برای دیگران ازرش و ارج و منزلتی قایل نمی شود.
البته میان غرور به معنای خودپسندی با تکبر و خودبزرگ بینی فرق و تفاوت هایی است که نمی بایست نادیده گرفته شود، زیرا انسان مغرور و خودپسند، خویشتن را در کمال می یابد بی آن که این کمال را نسبت به دیگری ابراز و یا آشکار کند ، ولی انسان متکبر، انسان خودبزرگ بینی است که خود را نسبت به دیگران برتر می داند و در رفتار و کردار خویش این خودبزرگ بینی و تکبر را به نمایش می گذارد.


به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت برنامه "خونه زندگی" کاری از گروه خانواده هفتم شهریور ماه در ساعت 10:20 با حضوراصغرنژاد (رواشناس) به موضوع اثرات مخرب تکبر در روابط دوستانه می پردازد.

مرتبط با این خبر

  • در گفتگو با تهیه کننده برنامه «خونه زندگی» عنوان شد: «خونه زندگی» ما عین «خونه زندگی» شماست

  • در گفتگو با بازیگران برنامه «خونه زندگی» مطرح شد: حس زندگی در میان همسایه ها

  • جشن تولد کودک 6 ساله در «خونه زندگی»

  • کافه «دانتیسم» اینبار در «خونه زندگی» رادیو سلامتی ها

  • مثبت اندیشی راهی برای رسیدن به موفقیت

  • بررسی تاثیر برنامه ریزی درسی دانش آموزان به مناسبت "روز دانش آموز"

  • بررسی حقوق خانواده در خونه زندگی

  • نقش تلاش در بدست آوردن اهداف

  • اهمیت آموزش نظم و مسئولیت پذیری به کودکان

  • فرزندان طلاق با چه آسیبهایی مواجه اند؟