صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

روزهای زوج، از ساعت 08:15 به مدت 45 دقیقه

بیماری قلبی عروقی یکی از بیماری‌های شایع در تمام دنیا است و سالانه 2/17میلیون نفر را به کام مرگ می‌‌کشاند که 2/7میلیون نفر به علت بیماری ایسمیک قلبی و 5/5میلیون نفر به علت حوادث عروق مغزی و 3/3میلیون نفر به دلیل فشار خون بالا فوت می‌کنند.

روز جهانی قلب در سال 2000میلادی پیشنهاد شد تا به مناسبت این روز ،مردم دنیا را از خطرات بیماری قلبی و سکته مغزی به عنوان اولین علت مرگ مطلع کند. این بیماری ها سالانه 3/17میلیون نفر را از بین می برند و این تعداد در حال افزایش است.


به علت اهمیت موضوع و ضرورت جلب توجه مسئولان در برنامه‌ریزی برای پیشگیری از بروز این بیماری‌ها، اطلاع رسانی مناسب به افراد جامعه و مبارزه همه جانبه با عوامل خطرساز بیماری‌های قلبی دولت‌ها و مردم به فکر مقابله با این بیماری‌ها افتادند.


و ازجمله راه‌های آن تشکیل نهادهای مردمی مانند فدراسیون بین‌المللی قلب‌شناسی و انجمن بین‌المللی قلب‌شناسان بود که در سال 1978میلادی تاسیس شد و مسوولیت آن پیشگیری و کنترل بیماری‌های قلبی عروقی بود .با ادغام این دو انجمن با یکدیگر و تغییرنام آنها رسما از سال 1998فدراسیون جهانی قلب تشکیل شد.


فدراسیون جهانی قلب با این نگرش که تمام کشورهای عضو این فدراسیون می‌توانند به ریشه‌کنی همه‌گیری جهانی بیماری‌های قلبی عروقی کمک کنند با همکاری سازمان بهداشت جهانی آخرین یکشنبه ماه سپتامبر هر سال را به عنوان روز جهانی قلب تعیین کرد و هرساله با شعاری متفاوت این روز گرامی داشته می‌شود.


در روز جهانی قلب فعالیت‌های مختلف مانند کلاس‌های آموزشی، مسابقات ورزشی، نمایش‌ها و نمایشگاه‌ها و بسیج‌های اندازه‌گیری فشارخون، کلسترول خون و... برگزار می‌شود. از سال 1378مراسم روز جهانی قلب در کشور ما نیز هر ساله برگزار می‌شود.


روز جهانی قلب فرصتی است برای حساس‌سازی جامعه و زمینه سازی برای اصلاح شیوه‌های نامناسب و مردم را تشویق می‌کند تا درباره عادات خوب زندگی که منجر به زندگی طولانی‌تر و قلب سالم‌تر می‌شود، فکر کنند .


به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت برنامه "فراسو" کاری از گروه بهداشت و تندرستی هشتم مهر ماه به مناسبت روز جهانی قلب با حضور دکتر حسینی(متخصص قلب و عروق) به موضوع انسداد عروق کرونر پرداخت.

مرتبط با این خبر

  • علل تب و راههای کنترل آن

  • دیابت و عوارض کلیوی به مناسبت روز حمایت از بیماران کلیوی و روز جهانی دیابت

  • علایم و عوامل موثر در بروز پنومونی به مناسبت روز جهانی پنومونی

  • بیان علل و راههای جایگزینی دندان از دست رفته

  • هر آنچه باید درباره سکته مغزی بدانیم

  • بررسی علل فقر آهن و روش های پیشگیری از آن

  • توجهات تغذیه ای افراد مبتلا به صرع

  • بررسی علل ناباروری در زنان به مناسبت هفته ملی زنان

  • روز جهانی پوکی استخوان در "فراسو"

  • بررسی علل ابتلا به کمر درد در روز جهانی کمر درد