صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

روزهای زوج، از ساعت 08:30 به مدت 30 دقیقه

آرتروز یعنی چه ؟آرتروز یعنی اسیب دیدن وتخریب سطوح مفصل وازطرفی ضخیم شدن استخوان زیر مفصل وپیرشدن بافت مفصل که کارایی مفصل ازبین می رود ودرد ایجاد می شود.

به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت دکترعلی پناهی،عضو هیئت علمی دانشگاه شهیدبهشتی ،متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در گفتگو با برنامه فراسو در مورد موضوع علل وعوامل خطر آرتروز گفت: صدای کلیک شنیده می شود.شایعترین مفصلی که درگیر می شودمفصل زانوست.علت این مسئله فرم وشکل مفصل زانو ست وبه خاطر تحمل وزن است .به غیراززانو،ارتروز مفصل های ران ،لگن، مفصل شانه ومحل اتصال قاعده انگشت شست به مچ دست وارنج را درگیر می کند.
ایا همیشه مفاصل ما به ارتروزمبتلا می شوند؟
خیر دیده شده فرد 85ساله ای که ارتروز ندارد.یعنی قابل پیشگیری ست.
صدای کلیک شنیده می شود.شایعترین مفصلی که درگیر می شود مفصل زانوست.علت این مسئله فرم و شکل مفصل زانو ست و به خاطر تحمل وزن است .به غیراززانو،ارتروز مفصل های ران ،لگن، مفصل شانه و محل اتصال قاعده انگشت شست به مچ دست و آرنج را درگیر می کند.
ایا همیشه مفاصل ما به ارتروزمبتلا می شوند؟
خیر دیده شده فرد 85ساله ای که ارتروز ندارد.یعنی قابل پیشگیری ست.
مهمترین عامل ارتروزداشتن زمینه ی ژنتیک است.اگر والدین مبتلابه ارتروز داریم باید بیشتر حواسمان باشد.
عوامل خطر ارتروز کدامند؟
چاقی .چون فشار بیشتری به زانو،ران ولگن وارد می شود.دوم اینکه درافراد چاق فاکتوری به نام اینتر لوکین ترشح می شود که یک فاکتورالتهابی ست.اینترلوکین مفصل را تخریب می کند.افراد چاق نمک وچربی وفست فود بیشتری مصرف میکنند. ازطرفی با مصرف کم اب ،باعث می شود سموم دربدن تجمع پیدا کندودفع نشود.چون اب درمفصل هم هست ومثل روغن کاری عمل می کند ووقتی روغن کاری کم شود سطوح مفصل به هم سائیده می شوندوتخریب صورت می گیرد .چای ،نمی تواند جایگزین اب شود.
ازدیگرعوامل خطرافزایش سن است.اما گاه ما دریک فرد 80 ساله ارتروز نمی بینیم ودریک فرد سی ساله ارتروز دیده می شود.
هرچه مفصل بیشتر کارکند درمعرض ارتروز قرارمی گیرد.کسی که به علل شغلی زیاد ازمفصلش کار می کشد دچار ارتروز دران مفصل می شود.مثلا نقاش ها درمعرض ارتروز شست دست هستند.درکسی که تنیس زیاد کار می کند ،درمعرض ارتروز شانه قرار دارد.عواملی که می توان کنترل کرد را باید توجه کنیم .
ایا گزگزکردن وخواب رفتگی دست نشانه ارتروز است؟گزگز کردن نشانه اسیب عصب است.درارتروز مفصل زانو ،مفصل بزرگ می شودچون بافت استخوانی متورم وبزرگ می شود.دوم لبه های استخوانی تیز وبرامده می شودواین مسئله باعث اسیب عصب ها می شود . واسیب عصب باعث درد وگز گزمی شود.خود ارتروز به تنهایی دردایجادنمی کند مگراینکه عصب درگیر شود.
برای کسانیکه ازتلفن همراه استفاده می کنند یا کار تایپ انجام می دهند ،چه توصیه های پیشگیرانه دارید؟دراین حالت فقط مچ دست درگیر نیست .ارنج،گردن ،شانه ومفصل شست همه درگیرند.ولی بیشترین جایی که اسیب می بیند گردن وقاعده شست دست است.فرد می تواندبعد ازهرنیم ساعت تایپ ،ازجا بلند شود .تمام مفاصل را حرکت بدهد.با این حرکت مایع مفصلی حرکت می کند.عضلات ناحیه ازفشارزیاد ازاد می شوند.وقتی گردن را حرکت می دهید ،عضلات که درحال استراحت هستند به حرکت درمی ایند ویک پیشگیری ست.وقتی مدت طولانی به صفحه رایانه نگاه می کنید ،چشم تان را به مدت یک دقیقه ببندیدوکره چشم را به سمت بالا ،پایین ،چپ وراست ببرید تا عضلات ازاد شوند.
ارتروز مختصر بین شست ومچ دست چگونه درمان می شود؟ درمان توانبخشی نیاز دارد.کارهایی باید به طورمداوم انجام شود.عضلات ناحیه باید تقویت شود.
برای پیشرفت نکردن ارتروزشست دست چه توصیه ای دارید؟
ایا با شست دست خود کاری انجام می دهید .اگرانجام میدهید ان را کناربگذارید .یعنی نوع کار را تغییر بدهید وفشاررا ازروی ان بردارید.ازبریس ومچ بند برای حفاظت مفصل استفاده می کنیم .واین باعث کاهش اسیب وکاهش سائیدگی می شودوبعد مفصل را دردامنه حرکتی اش،نرم حرکت بدهید .برای ان که عضلات ان منطقه ضعیف نشوند.
حرکتی که ذکر کردید باید چگونه باشد؟
حرکت برای کل بدن باشدما وقتی نیم ساعت می نشینیم، یک مقدار از عضلاتمان فعال نیست.وقتی حرکت می کنیم ،گردش خون بهتر میشود.اگر حرکات نرم با پریدن همراه باشدوهنگام حرکت به مفاصل مان توجه کنیم ،خوب است.

مرتبط با این خبر

  • علل تب و راههای کنترل آن

  • دیابت و عوارض کلیوی به مناسبت روز حمایت از بیماران کلیوی و روز جهانی دیابت

  • علایم و عوامل موثر در بروز پنومونی به مناسبت روز جهانی پنومونی

  • بیان علل و راههای جایگزینی دندان از دست رفته

  • هر آنچه باید درباره سکته مغزی بدانیم

  • بررسی علل فقر آهن و روش های پیشگیری از آن

  • توجهات تغذیه ای افراد مبتلا به صرع

  • بررسی علل ناباروری در زنان به مناسبت هفته ملی زنان

  • روز جهانی پوکی استخوان در "فراسو"

  • بررسی علل ابتلا به کمر درد در روز جهانی کمر درد