واکسن کرونا در برابر سایر ویروس‌ها نیز ایمنی زایی دارد

تیمی از محققان در تازه‌ترین مطالعات خود پیرامون دریافتند به احتمال زیاد واکسن کرونا در برابر سایر ویروس‌ها نیز خاصیت ایمنی زایی خود را دارد.

1400/07/24
|
10:51

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از مدیکال اکسپرس، دانشمندان پزشکی Northwestern برای اولین بار نشان دادند که واکسن‌های کرونا و عفونت‌های قبلی کروناویروس می‌توانند ایمنی گسترده‌ای در برابر سایر ویروس‌های مشابه ایجاد کنند. این یافته‌ها منطقی برای واکسن‌های جهانی کروناویروس است که می‌تواند در مواجهه با همه گیری‌های آینده مفید باشد.

پابلو پنالوزا مک مستر، استادیار میکروبیولوژی-ایمونولوژی در دانشکده پزشکی دانشگاه نورث وسترن فاینبرگ می‌گوید: تا زمان مطالعه ما، آنچه هنوز مشخص نیست این است که اگر در معرض یک ویروس کرونا قرار بگیرید، آیا می‌توانید از سایر ویروس‌های کرونا محافظت کنید؟ و ما نشان دادیم که اینطور است.

این یافته‌ها به تازگی در مجله Clinical Investigation منتشر شده است.

تجزیه خانواده‌های کروناویروس

سه خانواده اصلی ویروس‌های کرونا که باعث بیماری‌های انسانی می‌شوند، Sarbecovirus است که شامل سویه سارس-کوو-1 است که عامل شیوع سندرم شدید تنفسی حاد (سارس) در سال 2003 بود، و همچنین سارس-کوو-2، عامل کووید-19؛ Embecovirus که شامل OC43 است که اغلب مسئول سرماخوردگی است؛ و Merbecovirus که ویروس مسئول سندرم تنفسی خاورمیانه (مرس) است، اولین بار در سال 2012 گزارش شد.

واکسن‌ها ایمنی محافظتی متقابل را نشان دادند

بر اساس این مطالعه، پلاسما از افرادی که علیه سارس-کوو-2 واکسینه شده بودند، آنتی بادی‌هایی ایجاد کرد که در برابر سارس-کوو-1 و کروناویروس سرماخوردگی (OC43) واکنش متقابل داشتند (محافظتی فراهم می‌کرد). این مطالعه همچنین نشان داد موش‌هایی که با واکسن سارس-کوو-1 ایمن سازی شده بودند، در سال 2004 ایجاد شد و پاسخ‌های ایمنی ایجاد می‌کرد که آن‌ها را از قرار گرفتن در معرض داخل بینی توسط سارس-کوو-2 محافظت می‌کرد. در نهایت این مطالعه نشان داد که عفونت‌های قبلی کروناویروس می‌تواند در برابر عفونت‌های بعدی با سایر ویروس‌ها محافظت کند.

موش‌هایی که با واکسن کووید-19 ایمن سازی شده بودند و بعدها در معرض ویروس سرماخوردگی معمولی قرار گرفتند (HCoV-OC43، که با سویه سارس متفاوت است) تا حدی در برابر سرماخوردگی محافظت شده بودند، اما این محافظت بسیار کمتر بود. پیدا شد دانشمندان توضیح می‌دهند که دلیل این امر این است که سارس-کوو-1 و -2 از نظر ژنتیکی مشابه یکدیگر هستند مانند (پسرعمو‌های یکدیگر) در حالی که کروناویروس سرماخوردگی از سارس-کووV-2 متفاوت‌تر است.

پنالوزا مک مستر گفت: تا زمانی که ویروس کرونا بیش از 70 درصد مرتبط باشد، موش‌ها محافظت می‌شوند. اگر آن‌ها در معرض خانواده بسیار متفاوتی از کروناویروس‌ها قرار بگیرند، واکسن‌ها ممکن است محافظت کمتری داشته باشند.

آیا تا به حال یک واکسن جهانی کروناویروس وجود خواهد داشت؟

نویسندگان این مطالعه گفتند با توجه به تفاوت هر خانواده کروناویروس، این پاسخ به احتمال زیاد منفی است. آن‌ها گفتند ممکن است راهی برای توسعه واکسن برای هر خانواده کروناویروس (ساربکوویروس، امبکوویروس و مربکوویروس) وجود داشته باشد.

پنالوزا مک مستر گفت: مطالعه ما به ما در ارزیابی مجدد مفهوم واکسن جهانی کروناویروس کمک می‌کند. او گفت: به احتمال زیاد یک واکسن وجود ندارد، اما ممکن است برای هر یک از خانواده‌های اصلی ویروس کرونا یک واکسن عمومی تهیه کنیم، به عنوان مثال یک واکسن جهانی Sarbecovirus برای سارس-کوو-1، سارس-کوو-2 و سایر سارس‌های مرتبط ویروس‌های کرونا؛ یا یک امبکوویروس جهانی برای HCoV-OC43 و HKU1 که باعث سرماخوردگی معمولی می‌شود.

در این مطالعه، پنالوزا مک مستر با پزشک پزشکی Northwestern دکتر ایگور کورالنیک، رئیس بیماری‌های عصبی در فاینبرگ در علائم عصبی کووید-19 در فاینبرگ، برای ارزیابی ایمنی همکاری کرد. پاسخ در افرادی که واکسن سارس-کوو-2 دریافت کرده‌اند.

پنالوزا مک مستر گفت: ما دریافتیم که این افراد پاسخ آنتی بادی را ایجاد می‌کنند که یک ویروس سرماخوردگی معمولی، HCoV-OC43 را خنثی می‌کند. ما در حال اندازه گیری مدت زمان دوام این حفاظت متقابل هستیم.

سال‌ها تحقیقات HIV تیم را به این کشف کشاند

قبل از همه گیری کووید -19، پنالوزا مک مستر واکسن HIV را به مدت یک دهه مطالعه کرده بود. دانش او در مورد چگونگی جهش ویروس HIV او را به این امر وا داشت تا واکنش متقابل واکسن‌های کرونا را زیر سال ببرد.

پنالوزا مک مستر گفت: دلیلی که ما واکسن موثر HIV نداریم این است که ایجاد آنتی بادی‌های واکنش متقابل دشوار است، بنابراین ما فکر کردیم، اگر ما با مشکل تنوع ویروس کرونا (که برای ایجاد واکسن‌های جهانی کرونا مهم است) مقابله کنیم همانطور که با توسعه واکسن HIV مبارزه می‌کنیم؟ شاید بتوان راهی برای این مسئله یافت.

دسترسی سریع