ارتباط مشکلات شایع چشم با ریسک بالای ابتلا به زوال عقل

نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد بیماری هایی که می توانند با افزایش سن به قوه بینایی آسیب برسانند نیز با افزایش خطر ابتلا به زوال عقل مرتبط هستند.

1400/06/28
|
11:30

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیسن نت، به گفته محققان چینی، دژنراسیون ماکولا وابسته به سن، آب مروارید و بیماری چشمی مرتبط با دیابت با احتمال بیشتر ابتلاء به زوال عقل مرتبط هستند. با این حال، یک بیماری شایع دیگر چشم موسوم به گلوکوم (آب سیاه)، با خطر زوال عقل ارتباطی ندارد.

محققان تأکید کردند که مطالعه جدید نمی‌تواند ثابت کند که مشکلات بینایی باعث زوال عقل می‌شود، فقط به نظر می‌رسد که این دو با هم مرتبط هستند. در صورت اضافه شدن سایر بیماری‌های مزمن، خطر زوال عقل حتی بیشتر می‌شود.

دکتر «ژیان وان شانگ» چشم پزشک در آکادمی علوم پزشکی گوانگدونگ چین، در این باره می‌گویند: فشار خون، دیابت، سکته مغزی، بیماری‌های قلبی و افسردگی ارتباط بین بیماری چشم ناشی از دیابت و آب مروارید را با زوال عقل تحت تأثیر قرار می‌دهند.

مکانیسم یا دلیل دقیق اینکه بیماری چشم می‌تواند خطر ابتلاء به زوال عقل را افزایش دهد، در این مطالعه به طور کامل مشخص نشده است.

در این مطالعه داده‌های مربوط به بیش از 12300 بزرگسال بریتانیایی 55 تا 73 سال بررسی شد. این افراد بین سال‌های 2006 تا 2010 مورد ارزیابی قرار گرفتند و تا اوایل 2021 تحت نظر بودند.

در طول این مدت بیش از 2300 نفر مبتلا به زوال عقل شدند.

محققان دریافتند در مقایسه با افرادی که در ابتدای مطالعه مشکلات بینایی نداشتند، خطر زوال عقل در افراد مبتلا به دژنراسیون ماکولا وابسته به سن 26 درصد، در افراد مبتلا به آب مروارید 11 درصد و در بیماران مبتلا به بیماری چشمی مرتبط با دیابت 61 درصد بیشتر بود.

گلوکوم با افزایش خطر ابتلاء به آلزایمر ارتباطی ندارد، اما با افزایش خطر ابتلاء به زوال عقل عروقی، مانند آنچه ممکن است پس از سکته مغزی اتفاق بیفتد، مرتبط است.

به گفته محققان، شرکت کنندگانی که علاوه بر مشکلات چشمی، مبتلا به دیابت، بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و افسردگی بودند، در مقایسه با افرادی که بیش از یک مشکل بینایی داشتند، بیشتر دچار زوال عقل شدند.

دسترسی سریع