ماجرای مرغ با طعم تریاک

دکتر علیرضا رفیعی‌پور، رئیس سازمان دامپزشکی ایران در پاسخ به این پرسش که آیا مرغداران از تریاک برای افزایش وزن مرغ ها استفاده می کنند؟ گفت: متاسفانه بله،

1398/11/21
|
14:02

اکثر کارخانه‌های تولید مرغ گوشتی برای پروارسازی مرغ‌ها، چند روز قبل از سر بریدن، در آب ‌آنها تریاک می‌ریزند تا یبوست بگیرند و وزن‌شان زیاد شود. افزایش وزن، گاه به نیم کیلو می‌رسد و اینکه مردم و مصرف‌ کنندگان مرغ در تهران و شهرستان‌ها پس از خوردن مرغ، احساس رخوت و سستی می‌کنند به دلیل وجود تریاک در گوشت مرغ های تولیدی است.
ولی‌الله کاشکی، مدیرعامل اتحادیه مرغداران خراسان رضوی، نیز در تایید این خبر گفت: متاسفانه بیشتر مرغداری‌ها از این روش استفاده می کنند و به مرغ ها تریاک می دهند.
تحلیل خبر:
1- به نظر می رسد که صحبت های رییس سازمان دامپزشکی کشور، به نوعی تحریف شده است. این موضوع از به کاربردن کلمه ی ((کارخانه ی تولید مرغ)) مشهود است.
2- از زمان قدیم، تعدادی از مرغداران سنتی و کم سواد به منظور کاهش تب در مرغ ها و به دنبال آن بهبود اشتهای ناشی از کاهش تب، به مرغ ها در دوران بیماری تریاک می دادند. این عمل که عمدتا توسط مرغدارانی صورت می گرفت که خود نیز در استعمال این گونه مواد دستی داشتند، هرگز مورد تایید دامپزشکان نبوده است.
3- تریاک عملکردی شبیه به کدیین در استامینوفن کدیین دارد.
4- با افزایش تعداد مرغداری های دارای دامپزشک و تحصیل کرده شدن مرغداران، روز به روز تعداد این نوع مرغداری ها در حال کاهش است.
5- قیمت بالای تریاک، یکی از موانع اصلی استفاده ی گسترده ی این نوع مواد است. اگر آنالیز قیمت مرغ را در نظر بگیریم، هزینه هایی مانند خوراک، انرژی، دارو و درمان، حمل و نقل، جوجه یک روزه، کارگری، کشتارگاه، سود عادلانه ی مرغدار و غیره، آن قدر هست که امکان استفاده از تریاک به طور گسترده و مستمر را محدود می کند.
6- استفاده از تریاک به منظور افزایش وزن، به دلیل آن که محتویات مدفوعی و گوارشی مرغ را افزایش می دهد و این محتویات در کشتارگاه های صنعتی تخلیه می شوند، عملا نه تنها سودی برای مرغدار نخواهد داشت، بلکه به دلیل افت شدید در حین کشتار، سبب شاکی شدن کشتارگاه و به هم خوردن روابط اقتصادی بین این دو صنف خواهد شد.
در مجموع، اگر چه نمی توان منکر موضوع استفاده از تریاک در برخی از مرغداری ها شد، اما به نظر نمی رسد که موضوع، آن قدر جدی و نگران کننده باشد که در رسانه های اجتماعی برای آن جنجال درست شده است.

دسترسی سریع